Morzsánként érkeznek a jó hírek a magyar gazdaságról – elérte inflációs célját az EKB

2025.07.03. 09:16 • Podcast

„Az elmúlt hónapokban 1 milliárd euró körüli havi külkereskedelmi többlet rajzolódott ki a KSH havi statisztikai mutatóiban. Ennek hátterében az a kedvezőtlen folyamat állt, hogy az export visszaesését az import meghaladta, vagyis folyamatosan csökkent a gazdasági aktivitás idehaza. Ezzel szemben, hogy májusban mérséklődött a külkereskedelmi többlet, arra enged következtetni, hogy bár az export továbbra sem virít túl fényesen, az importban az elmúlt hónapok tendenciózus növekedést mutattak, ami a beruházás növekedését jelezheti” – mondta el a Trend FM Reggeli Monitor című adásában Nagy János, az Erste makrogazdasági elemzője.

A lakossági fogyasztás jó, a növekedése már-már a COVID előtti időket idézi.

„Az egyik hónapban jobbak, a másikban rosszabbak a hazai gazdasági adatok, nem igazán lehet következtetést levonni belőlük, hogy milyen lehet majd a II. félévben a magyar gazdaság teljesítménye. Jó esély van a negyedéves szintű növekedésre, de éves alapon még mindig stagnálás közeli állapotban van a hazai gazdaság” – részletezte meglátásait Nagy János.

Európa sem rúgja be egyelőre a gazdasági motort

„A jegybank elérte az inflációs célját, mert júniusban az infláció 2 százalék, míg a maginfláció 2,3 százalék volt. Május óta 10 bázisponttal emelkedett az infláció, míg a maginfláció stagnált. Az előrejelzések szerint a következő hónapokban is ebben a tartományban fog maradni. A jegybank inflációs célja körül marad a tényleges fogyasztói árindex. Emiatt az EKB jelezte, hogy a kamatcsökkentési ciklus vége felé járhat. Szeptember és december között még várnak egy 25 bázispontos kamatcsökkentést” – mondta el meglátásait Nagy András, az Erste részvényelemzője.

Az európai jegybankárok szerint az 1,18-as szint körüli euró-dollár árfolyam még mindig a hosszú távú átlag környékén jár. „A spanyol jegybankár szerint ez még nem probléma a jegybanknak, az 1,2-es árfolyam lenne trükkös. Afölött már be kéne avatkozni. A túl erős euró túlzottan lejjebb nyomná az inflációt és a gazdasági növekedést visszavetheti” – részletezte az összetett problémát Nagy András.

Az Erste részvényelemzője szerint idén amúgy sem lesz túl acélos az euróövezeti gazdasági növekedés, körülbelül 1 százalék körüli.

Az interjúkban elhangzott még:

  • Érzékelhető, hogy elindult a hazai cégeknél az elbocsátás százfős nagyságrendekben
  • Most 1 százalékponttal alacsonyabb a 10 éves olasz állampapírok hozama, mint az amerikai kötvényeké
  • Az euró-dollár 1,20-as árfolyamszintig tolerálható az Európai Központi Bank vezetői szerint
  • Az EKB már nem működtetet likviditási hitelprogramot, a korábban felvásárolt állampapírok lejáratát megvárja, és nem fektet be újra

Nagy Jánost, az Erste makrogazdasági elemzőjét és Nagy Andrást, az Erste részvényelemzőjét Nagy Károly kérdezte a Trend FM Reggeli Monitor című adásában.

Az erstemarket.hu a Reggeli Monitor, a Trend FM reggeli hírműsorának kiemelt szakmai támogatója.

Szakértőink rendszeresen tájékoztatják a hallgatókat a legfontosabb gazdasági és piaci eseményekről és információkról, a folyamatok hátteréről, hogy megalapozottabb befektetési döntéseket hozhassanak.

A podcastban foglaltak kizárólag az előadó személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás