A háború gazdasági hatásaira figyelmeztet az IMF
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) lefelé módosította növekedési előrejelzését a közel-keleti háború miatti energiaár-emelkedések eredményeképp. A szervezet három lehetséges forgatókönyvet mutatott be: kedvező, kedvezőtlen és súlyos, attól függően, hogyan alakul a háború.
Az IMF a legkedvezőbb forgatókönyvet választotta a referencia-előrejelzéséhez. Ez rövid ideig tartó konfliktust és az olajárak 2026 második felében történő normalizálódását feltételezi, és az olajnál 82 dolláros átlagárat becsül – ami jóval alacsonyabb a keddi, körülbelül 95 dolláros Brent határidős árnál.
A kilátások közzétételét követően alig néhány perccel az IMF vezető közgazdásza, Pierre-Olivier Gourinchas kijelentette, hogy azok máris elavultak lehetnek. Újságíróknak nyilatkozva elmondta, hogy az energiaellátás folyamatos zavarai és a konfliktus befejezéséhez vezető egyértelmű út hiánya miatt az IMF kedvezőtlen forgatókönyve egyre valószínűbbnek tűnik.
Ez a középutas forgatókönyv egy hosszabb konfliktust vetít előre, amelynek következtében az olajárak idén hordónként 100 dollár körül, 2027-ben pedig 75 dollár körül maradnak, miközben a globális növekedés a 2025-ös 3,4%-ról idén 2,5%-ra csökken.
A szervezet legrosszabb esetben bekövetkező súlyos forgatókönyve egy elhúzódó és egyre mélyülő konfliktust, valamint sokkal magasabb olajárakat feltételez, amelyek jelentős pénzügyi piaci zavarokat és szigorúbb pénzügyi feltételeket eredményeznek, és a globális növekedést 2,0%-ra csökkentik. Az olajárak 2026-ban átlagosan 110 dollár körül lehetnek hordónként, 2027-ben pedig 125 dollár körül.