MOL: emelné a különadót a kormány
2026.06.17. 09:36 • Erste Reggeli
A kormány a Brent-Ural árkülönbözethez kapcsolódó különadó emelését tervezi. A jelenlegi rendszerben 0% az adó, ha a különbözet hordónként 5 dollár alatt van, e szint felett pedig 95%. Az új rendszerben 2 dollárig 0%, 2 és 5 dollár között 50%, 5 dollár felett pedig 95% lenne az adó. A változások várhatóan augusztusban lépnek hatályba, és 2027 végéig maradnak érvényben.
Véleményünk szerint ez egyértelműen negatív a MOL számára. A társaság évente mintegy 4-5 millió tonna Ural típusú nyersolajat importál, így a maximális negatív hatás a Brent–Ural árkülönbözet alakulásától függően elérheti a hozzávetőleg 70 milliót dollárt.