Vártnál nagyobb külkereskedelmi mérleg deficit Japánban

2026.06.17. 09:57 • Erste Reggeli

Japán külkereskedelmi mérlege májusban négy hónap után ismét hiányt mutatott. A deficit 378,6 milliárd jenre emelkedett, elsősorban a gyenge hazai deviza importdrágító hatása miatt. Az előzetes várakozások 547,6 milliárd jenről szóltak.

Bár az export értéke éves alapon 17%-kal nőtt, az importé is 12,5%-kal emelkedett. Ugyanakkor volumenben az import közel 7%-kal visszaesett, ami arra utal, hogy az alacsonyabb mennyiségeket magasabb árak ellensúlyozzák. A jen májusban átlagosan 158,29-es szinten mozgott a dollárral szemben, ami 10% körüli gyengülést jelent éves alapon.

A dráguló import különösen az energia- és nyersanyagköltségeken keresztül terheli a gazdaságot, miközben az exportőrök élvezik azok előnyeit. A kormány emiatt már költségvetési lépésekkel, például rezsitámogatásokkal igyekszik enyhíteni a háztartások terheit.

Az ország importján belül a félvezetők és elektronikai termékek 55%-kal növekedtek. A petroltermékek behozatala pedig elképesztő 660%-os növekedést mutatott. Az exportot továbbra is az AI‑hoz kapcsolódó technológiai kereslet hajtja: a chipkivitel több mint 60%-kal bővült, miközben az autóexport is közel 19%-kal emelkedett. Az Egyesült Államokkal szembeni kereskedelmi többletük pedig tovább szűkült az általános 15%-os vámok hatására.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás