Újabb fontos kereskedelmi útvonalon szednének díjat

2026.07.29. 16:07 • Erste Uzsonna

A jemeni kormány egyik minisztere azzal vádolta a húszi lázadókat, hogy iráni irányítás alatt egy olyan rendszer létrehozásán dolgoznak, amellyel díjakat vetnének ki a Vörös-tengeren és a Bab al-Mandeb-szoroson áthaladó hajókra.

Moammar al-Eryani információs miniszter hírszerzési információkra hivatkozott, amelyek arra utalnak, hogy Irán Iszlám Forradalmi Gárdája (IRGC) segíti a kezdeményezés irányítását.

„A hírszerzési adatok szerint az IRGC szakértői és tanácsadói közvetlenül részt vesznek a projekt műszaki és adminisztratív kereteinek kidolgozásában” – nyilatkozta az AFP hírügynökségnek.

Hozzátette, hogy ez magában foglalná „egy olyan külön szervezet létrehozását, amely a hajózási társaságoktól és a kereskedelmi hajóktól származó díjak beszedéséért felel”.

A keskeny tengeri szoros kritikus fontosságú vízi útvonalnak számít a hatalmas mennyiségű szaúdi nyersolaj nemzetközi piacra történő szállításához, főleg, miután az energiaexportot a Hormuzi-szorosban dúló harcok nagyrészt megakadályozták.

A hírre az olajár tovább emelkedett, és az is fokozta a feszültséget, hogy Donald Trump kilátásba helyezte, hogy keményen lecsapnak Iránra a korábbi támadások miatt.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás