Ez nagyon erős lett! (Új csúcsok a vezető indexekben)

2026.08.05. 12:03 • Erste Kommentár

A béketárgyalásokról érkező pozitív hírek hatására eső kőolajárnak köszönhetően nagyot mentek tegnap a piacok. Sőt, már előtte volt, aki új csúcsot ütött. Így elmondhatjuk – a teljesség igénye nélkül – hogy a számunkra oly kedves BUX mellett a DAX, az S&P500, a Dow Jones vagy éppen a WIG is új csúcson van. Sőt, az „egy részvényes” portfóliót felmutató és hagyományos iparágakban inkább túlsúlyosnak mondható, ár-súlyozású Dow Jones index réssel hagyta el a bázist, ami nagyon erős indikáció a további pozitív folytatásra nézve.

Korábban már írtunk arról, hogy az S&P500 esetében az index valójában olcsóbb lett, miközben az index nem ment sehova. Akkor arról is írtunk, hogy a gyorsjelentési szezon fontos lesz a folytatás szempontjából. Most pedig azt az érdekes jelenséget láthatjuk, hogy a gyorsjelentési szezon brutálisan jó lett. Szerintem a harminc éves tőzsdei pályafutásom alatt nem láttam még ilyen mértékű profitbővülést fejlett piacokon, nem start-up, hanem érettnek mondható cégek esetében. A Dow Jones esetében mintegy profit duplázást, az S&P500 esetében pedig több mint 50 százalékos növekedést jegyezhettünk fel eddig úgy, hogy a jelentési szezon kb. 80 százalékánál járunk. Ezekre a – szerintem – soha nem látott eredménybővülésekre az árfolyamreakciók azért eléggé visszafogottak voltak, sok eseteben esés volt a reakció, mert éppen egy hajszálra elmaradt a várttól pl. az árbevétel (de az eredmény jó lett), vagy éppen a megemelt capex terv vágta ki a biztosítékot. Azért a profit mégiscsak profit. Persze nem árt vigyázni. Ugyanis a szektorok kirobbanó teljesítménye mögött sok esetben egy monstrum részvény áll. Pl. ilyen a kommunikációs szektorból az Alphabet, vagy a diszkrecionális fogyasztási javak szektorában az Amazon. Na de nézzük meg az előremutató PE alapú értékeltségeket.

Forrás: Bloomberg

A fenti ábrán jól látszik, hogy az indexek többsége továbbra is azt árazza, hogy a sokéves átlagnál nagyobb lesz a növekedés, azaz az átlagos PE fölött forognak. A középkelet-európai régió már feljött az átlagra. Budapest is. Ezzel azt árazva, hogy a szokásos növekedés várható tőlük. S ez pl. a BUX esetében talán így is van. Viszont Dél-Korea esetében az index úgy árazódik, mintha a ciklus tetején lenne a piac. Pedig úgy tűnik, hogy a chip őrületnek, a memória hiánynak még évekig nem lesz vége. Sőt, a profit csúcs valószínűleg csak jövőre vagy az után jön el. Mindenesetre annak ellenére, hogy új csúcsokat láthatunk, az értékeltségek maradtak az utóbbi időben megszokott magasságokban, vagy bizonyos esetekben (pl. S&P500 index) még csökkentek is a néhány hónappal ezelőtti várakozások alapján számítottakhoz képest.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás