Jó erőben van a Citigroup - Erste Fókusz

2016.09.01. 14:59 • Erste Ötletgyár Maxi

Mit mutat a technikai kép?

A Citigroup az elmúlt két hónap során nyújtott pozitív teljesítményének köszönhetően megérkezett és sikerrel áttörte a 47,2 dolláros ellenállást. A szint áttörése 8 hónapos csúcsot jelent a papírban, és megerősítette a pozitív technikai képet. Legutóbb június során volt egy nagyobb korrekció a papírban, miután lepattant az ellenállásról. Ezúttal jobb esélyekkel folytatódhat az emelkedés, azóta már a csökkenő trendvonalat is sikerült a papírnak áttörnie.

A további emelkedés során, az év elején elszenvedett veszteséget dolgozhatja le az árfolyam, a következő ellenállást a 49,38-49,76 dollár közötti rés jelenti, felette pedig 55 dollár környékén sűrűsödnek be a szintek. Vételi pozíció nyitása javasolt 55 dolláros célárfolyam és 44,9 dolláros stop-loss szint mellett.

A második negyedéves eredmények is stabilizálták az árfolyamot

A Citigroup július közepén publikált második negyedéves gyorsjelentése felülmúlta a várakozásokat. A bevételek 8,7%-kal estek ugyan éves alapon 17,5 milliárd dollárra, de a piac 17,47 milliárdos értéket várt. Az egy részvényre jutó eredmény tekintetében viszont nagy meglepetés született, miután az 1,1 dolláros értékhez képest 14 centtel nagyobb számot tartalmazott a gyorsjelentés. A társaság tőkearányos (az előző negyedéves 6,4%-ról 7,0%-ra) megtérülése mellett a lakossági és intézményi hitelállomány is bővült.

A Citigroup különcnek számít a tengerentúli bankok között, mert nyereségének közel a fele Észak-Amerikán kívülről származik. A versenytársak közül nincsen másik olyan bank, amelyik ilyen mértékben jelen van a külföldi piacokon. A bevétel 8%-os csökkenésével számolnak idén az elemzők, a következő két évben azonban már 3-3%-os javulást vár a társaság. Az utóbbi hónapokban az elemzők viszont rontották az árbevételre vonatkozó várakozásaikat a piaci bizonytalanságok miatt.

A piaci szereplők 2016-os várakozása a sajáttőke arányos megtérülésre (ROE) vonatkozóan 6,3%, amely némileg alacsonyabb a tavalyi 8%-nál, bár még így is az elmúlt évek 3-7% közötti sávjának a tetejénél található. Jövőre már 6,7%-ra javulhat a ROE, két év múlva pedig a mutató 6,8%-ra javulására számít a piac. A magas jogi költségek és az egyre szigorodó tőkekövetelmények rontják a sajáttőke arányos megtérülést, a költségcsökkentések azonban segítik stabilizálni a mutatót.

Az alábbi ábrán látható, hogy az árbevétel nem tudott emelkedni az elmúlt hónapokban, de legalább sikerült stabilizálódnia, és nettó profit is a harmadik negyedévben érheti el a mélypontját, ahonnan már emelkedésnek indulhat.

A nettó profit és árbevétel várakozások alakulása (Mrd dollár)

forrás: Bloomberg

A kamatemelés plusz bevételeket generálhat a bankok számára a kamatmarzsok növekedésén keresztül. A Citigroup nettó kamatbevétele 2 milliárd dollárral nőhet abban az esetben, ha a kamatok nagyjából 100 bázisponttal emelkednek. Ez pedig a teljes nettó kamatbevétel 4,3%-a, illetve az elmúlt 12 havi bevétel 2,7%-a. A múlt heti jackson hole-i konferencián Janet Yellen arról beszélt, hogy az elmúlt hónapokban nőtt a kamatemelés esélye. A piac egyelőre nem hiszi el a szeptemberi kamatemelést, a befektetők ennek a lehetőségnek 32%-os valószínűséget adnak. A jegybankárok azonban többször is hangsúlyozták, hogy a piac túl pesszimista a kamatemelést illetően.

A jegybankárok kamatemelési várakozása

forrás: Bloomberg

Az alábbi ábrán látható, hogy a Citigroup esetében stabilan alakult a nettó kamatmarzs az elmúlt években. Ha beindul a tengerentúlon a kamatemelési ciklus, akkor a marzsok is javulásnak indulhatnak.

A kamatmarzsok alakulása

forrás: Bloomberg

Osztalék, sajátrészvény

A Fed július elején publikálta a stressz teszt eredményeit, ahol a Citigroup kiemelkedően teljesített, ami azért is figyelemre méltó, mert 2014-ben még elbukott a második körös felülvizsgálaton és nem fizethetett osztalékot. Ez a helyzet most nem áll fent, sőt pont a Citigroup esetében láthattuk a legnagyobb mértékű emelést. A társaság éves osztalékhozama 1,34%. Az osztalék megemelésén kívül a részvény-visszavásárlási programokat is megemelte a társaság. A következő negyedévekben 8,6 milliárd dollár értékű keretösszeget hirdetett meg, amely a teljes részvényszám több mint 7%-a a jelenlegi árfolyamon. A következő negyedévekben a javuló eredményekből egyre többet juttathat vissza a részvényeseknek a bank. A vizsgált bankok közül a Citigroup rendelkezik a legmagasabb Tier1 tőke-megfelelési mutatóval, bőven a szabályozói szint felett van a bank rátája. Ráadásul negyedévente szignifikánsan emelkedést mutat.

A bankok tőkemegfelelése

forrás: Bloomberg

Értékeltség alakulása

Ha vetünk egy pillantást a Citigroup idei évre várt könyv szerinti értékeltségére, akkor azt láthatjuk, hogy az egyik legalacsonyabb az amerikai bankok közül – az S&P 500 Bank Indexhez képest közel 51%-kal alacsonyabb P/BV-n forog. Ugyanakkor a sajáttőke arányos megtérülés terén már nem láthatjuk az élmezőnyben.

Az amerikai bankok forward P/BV alapú értékeltsége az sajáttőke arányos megtérülés függvényében

forrás: Bloomberg, Erste

A nyomott árazás a kisebb profitabilitásnak és a földrajzi kitettségnek is köszönhető. Utóbbi esetében nem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy a lakossági bevételek 16%-a Dél-Amerikához, 21%-a Ázsiához köthető. Az első esetben kockázati faktorként a Fed lehetséges kamatemelése jelentkezik a helyi devizák leértékelődésén keresztül, míg a másik esetben a növekedési kilátások lassulása okozhat gondot. A vállalati üzletág esetében Ázsia 22,5%-ot, a feltörekvő piacok pedig 27,5%-ot hasítanak ki, ahol a hitelezési veszteségek esetleges növekedése okozhat galibát.

Ha azonban megvizsgáljuk az eszköz arányos megtérülési mutatót (lásd az alábbi ábrát), akkor mindjárt jobb a helyzet. Ráadásul, ha elindul a kamatemelési ciklus, akkor a nettó kamatmarzs az ő esetében gyorsabban kellene, hogy emelkedjen, mivel a hitelkártya üzletág átárazódása sokkal dinamikusabban történik, mint a hosszú lejáratú hiteleké.

Eszköz arányos megtérülés (ROA) alakulása 2016 első negyedévében (bázispont)

forrás: Bloomberg, Erste

forrás: Bloomberg, Erste

Mit várnak az elemzők?

Az elemzők optimisták a bankpapírral kapcsolatban, 53,8 dolláros 12 hónapos célárfolyam mellett 78%-uk javasolja vételre a papírt. Az elemzők maradék 22%-a pedig tartásra ajánlja a Citigroup részvényeit.

forrás: Bloomberg, Erste

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás