Tovább emelkedhetnek a német kötvényhozamok - Erste Fókusz

2016.11.21. 13:55 • Erste Ötletgyár Maxi

Technikai elemzés

Az RX1 index szeptember elején érkezett el egy fordulóponthoz. Az árfolyam ekkor indult zuhanásnak, és azóta már több támasz is elesett. A csúcs- és mélypontokat megvizsgálva már megvolt a trendforduló és kialakult a csökkenő trend. A legutóbbi 161,5-ös támasz törésével ismét nagy tere nyílt a további zuhanásnak, a következő támasz 156-nál található.

Jelenleg kedvező belépési pont kínálkozik short oldalon és úgy tűnik, hogy még csak a hozamemelkedés elején járunk, vagyis az RX1-nek még bőven van tere lefelé. Célárfolyamnak a legközelebbi erősebb támaszt érdemes beállítani 156-nál, stop-loss szintnek pedig a 162,4-es szintet javasolt megadni.

Az amerikai elnökválasztás

Az amerikai elnökválasztás meglepetést hozott. A többséget sokkolta, hogy a Donald Trump legyőzte a Hillary Clintont, így a republikánus jelölt lesz az Egyesült Államok 45. elnöke január 20-i beiktatása után. Trump a választási kampányában számos radikális ötletet vázolt fel, és a hagyományos politikai irányvonalat és kommunikációs tabukat semmibe véve építette fel a kampányát. A Brexit már elindított egyfajta irányváltást, amire az USA állampolgárai is fogékonyak voltak. Ezért nem mondható váratlannak az eredmények kirajzolódása utáni zuhanás a piacon. A meglepetés inkább ezután következett, a piacok hirtelen befékeztek és ugyanolyan lendülettel emelkedésnek indultak, a jó hangulat – kisebb megingásokkal - azóta is tart.

Ennek magyarázata, hogy Trump kommunikációja hirtelen megváltozott. Már a győzelmi beszédében olyan formaságok jelentek meg, amelyek korábban nem voltak jellemzőek, és ami még fontosabb, hogy a honlapjáról több tervezett radikális intézkedés is lekerült. A kezdeti bizonytalanság csökkent, így a piacokról gyorsan eltűnt a kockázatkerülő üzemmód.

Donald Trump győzelme után érdekes mozgások indultak el a kötvénypiacon. Az első reakción – hozamcsökkenésen – gyorsan túljutottak a piacok, majd egy éles fordulat következett, és mind az eurozónás mind a tengerentúli hozamok kilőttek felfelé.

A német hozamok alakulása

Érdemes górcső alá venni a német 10 éves hozam alakulását. Július óta a 0 és a -15 bázispontos szint között oldalazott a 10 éves egészen szeptember végéig és ekkor indult a hozam látványos emelkedése. Tehát már a választások előtt elindult ez a folyamat, amely Trump győzelme után is folytatódott.

forrás: Bloomberg

Az alábbi chart pedig azt mutatja, hogy az egyes lejáratok esetében hogyan alakulnak a hozamok. Jelenleg egészen a 7 éves lejáratig negatívak a hozamok, és a rövid oldalon továbbra sem volt érzékelhető emelkedés a fél évvel ezelőtti szintekhez képest (de a mélyponthoz képest itt is emelkedés látható). A hosszú oldalon azonban markánsabb hozamemelkedés látható, így a hozamgörbe is egyre meredekebb lesz.

forrás: Bloomberg

Növekvő infláció

Trump gazdasági programja alapján a befektetők gyorsabb gazdasági növekedést várnak az új elnök hivatalba lépése után. Egyrészt az infrastrukturális fejlesztésekre szánt összegeknek köszönhetően javulhat a gazdasági növekedés, másrészt az adócsökkentések miatt a fogyasztói kiadások is növekedhetnek, vagyis a Trump által tervezett fiskális expanzió a serkentheti a gazdaságot. Ugyanakkor a kereskedelmi vámok újragondolása is az infláció irányába hat.

Az elmúlt időszakban már megszokhattuk a jegybankok extrém laza monetáris politikáját. Nem lehet azonban csak a jegybankoktól várni a megoldást, a kormányoknak is lépniük kellene a gazdaság talpra állítása tekintetében. Trump jóval lazábbra venné a költségvetési politikát, igaz jövő márciusban kezdődik az adósság-plafonnal kapcsolatos vita, amely gyakori téma lesz még a jövőben. Trump által tervezett intézkedések hatására azonban a hiány is jelentősen nőhet, így a jelenleg 100% feletti GDP arányos hiány még magasabb szintekre kerülhet. (30% pontos növekedés 10 év alatt a választási programja szerint.) Bár a kampányban konkrét számok nem szerepeltek, de például infrastrukturális fejlesztésekre a Clinton által ígért 275 milliárd dollár minimum dupláját fordítaná az új elnök.

A tervezett fiskális intézkedések miatt komolyabb inflációt kezdtek el árazni a piacok (nemcsak az USA-ban). Ez még meglepetésnek sem nevezhető, mert már hetekkel korábban emelkedésnek indult a mutatószám. Ebben azonban szerepet játszott a bázishatás is, vagyis a több mint egy éve alacsonyan tartózkodó kőolaj árak. Trump győzelme után a piac hisz a felpörgő fogyasztásban, ez pedig katalizátort jelent az infláció további emelkedéséhez. Az árak emelkedése pedig a hozamokra is emelkedő hatással van, és ez a folyamat még csak az elején tart.

forrás: Bloomberg

A jegybankok

A piac arra számít, hogy az amerikai jegybank a következő decemberi ülésén tovább emeli 25 bázisponttal az irányadó rátát, a határidős árazások alapján ennek 94%-os a valószínűsége. A gyorsuló infláció miatt agresszívabb kamatemelésre lehet számítani, vagyis az eddiginél meredekebb kamatpályára várható. Itt meg kell említeni azt a kockázatot is, hogy a Fed-nek nem lesz egyszerű dolga, mert a tervezett protekcionista intézkedések miatt gyengülhetnek a növekedési kilátások és ebben az esetben pedig nagy kérdés, hogy mekkora mozgástere lesz a Fed-nek.

Európában még nincs terítéken a kamatemelés, az EKB-nál a jelenleg havi 80 milliárd eurós kötvényvásárlási program jövőjével kapcsolatos kommunikációra érdemes figyelni. A tervek szerint 2017 március végéig tart a program, de a jegybank már korábban is kiemelte, hogy szükség esetén ezen túl is folytatják a vásárlásokat. Három hét múlva lesz az EKB első ülése az elnökválasztás óta, ahol az eszközvásárlások jövője is terítékre kerülhet. Az infláció kilátások emelkedésével pedig a jegybanknak a mozgástere nőhet a program kivezetését illetően, amely a hozamok további emelkedésére is kedvező hatással lehet.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás