Sikerül-e az OPEC-nek csökkentenie a globális készleteket?

2017.02.20. 12:22 • Erste Research Blog

Ezzel ellentétes hatás, viszont ami Észak-Amerikában látunk. A Baker Hughes által követett fúróberendezés szám 597-re nőtt, ami a legtisztább indikációja, hogy az USA olajtermelése növekedni fog, egyes becslések szerint akár 500 ezer hordó/nap mértékben az idei évben. Erre 2014 óta nem volt példa. Ha az OPEC és a nem-OPEC államok nem tudják tartani a beígért csökkentést, akkor a többi nem-OPEC termelő 600-800 ezer hordó/nap termelésnövekedése meggátolja az OPEC célját, vagyis, hogy a rekordmennyiségű, 3 milliárd hordó feletti globális nyersolajkészlet a normálisnak tekinthető 2,6-2,7 milliárd hordós szintre essen.

OPEC megfelelés (%)
Forrás: Bloomberg, IEA

Globális olajkészletek alakulása
Forrás: IEA

Nettó kínálat/kereslet alakulása az olajpiacon (millió hordó/nap)
Forrás: IEA

A harc egyre izgalmasabb lesz az év közepe felé közelítve két okból is. Egyrészt a kereslet bővülése, amire vonatkozó növekedési várakozását IEA 0.1 millió hordó/nap mértékkel 1,4 millió hordó/napra növelte a legutóbbi februári riportjában, a harmadik negyedév felé közelítve szezonális hatások miatt is nő. Másrészt a kínálat a nem-OPEC és OPEC tagországok felől csökkenhet, nemcsak amiatt mert jobban betarthatják a november-decemberi megállapodást, hanem mert a saját fogyasztásuk is nő. Oroszország például januárban 115 ezer hordó/nap mértékben vágta a termelést, ami alatta van az OPEC felé beígért 300 ezer hordó/napos átlagcsökkentésnek. Ők viszont időjárási okok miatt egyébként is csak áprilistól akartak vágni, addig ugyanis a szibériai hideg veszélyessé teszi a leállítást illetve a kutak elfojtását. Szaúd-Arábia a nyáron napi 1 millió hordó olajat használ fel – ennek az oka a nagyobb energiakereslet, ami rendkívül hatékonytalan módon az olaj közvetlen elégetésével biztosítanak. A téli felhasználás ezzel szemben csak párszázezer hordó naponta.

Számomra a fő kérdés, hogy sikerül-e tényleg csökkenteni a globális készleteket. Az IEA szerint ez a folyamat már el is indult, de más házak, például a JBC szerint erre nincs jel. Ha nem jön össze ugyanis a globális készletcsökkentés és elfogy a tagállamok türelme, akkor szinte lehetetlen lesz hosszabbítani a féléves kvótabefagyasztást, és emiatt könnyen összeomolhat a megállapodás és a kartell, ami lejjebb ütheti az árakat. A helyzet tehát fokozódik…

A lenti chart mutatja meg, hogy miként alakult a Brent típusú kőolaj ára és a 12 havi forward ár mínusz közeli határidő különbsége. Nagyon jól látszik, hogy a piac a kontangó eltűnését és a túlkínálat megszűnését várja.

A legkönnyebb módja a WTI megjátszásának az Erste olaj certifikátjai!

1-12 Brent spread és a Brent spot ár (dollár/hordó)
Forrás: Bloomberg

Nettó long pozíciók száma a WTI olajban
Forrás: John Kemp, Reuters


Pletser Tamás
EMEA Olaj-, és Gázipar Elemző, Erste Befektetési Zrt.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás