Miért nő 2018-ban a nem-OPEC kínálat drasztikusan?

2017.06.14. 16:22 • Erste Research Blog

Az IEA jelentése a jövőre várt 1,5 millió hordó/nap kínálatbővülés több mint felét az Egyesült Államoktól várja. A 780 ezer hordó/nap meghaladja egyébként az EIA által várt 680 ezer hordó/nap emelkedést, de elmarad a JBC Energy által várt 878 ezer hordó/nap emelkedéstől. A kérdés persze az, hogy a gyorsan alkalmazkodó és az utóbbi egy évben gyorsan növő USA palaolaj termelők képesek lesznek-e ekkora bővülésre?

Én több lefelé mutató kockázatot látok. A lenti linken található cikk például arról ír, hogy csökkenő olajár mellett egyre több mező válik veszteségessé, 40 dolláros WTI ár alatt gyakorlatilag az összes mező. Ehhez hozzájárul a szerviz cégek áremelése, illetve, hogy 2018-ra csak a termelés 15% lett lefedezve a határidős piacon. Ezért kötve hiszem, hogy ez a termelésbővülés sikeres lesz a mostani vagy ennél alacsonyabb olajárak mellett.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-06-13/shale-drillers-may-be-digging-own-hole-as-oil-flirts-with-40

Érdekes kérdés még, hogy a 720 ezer hordó/nap nem OPEC termelés honnan származik? Ez főleg Latin-Amerikából és a volt SZU tagköztársaságokból jön. Mivel ez nem palaolaj termelés, ezért ennek az új termelésnek a belépése jóval esélyesebb.

A globális kőolaj termelés és fogyasztás egyensúlya (millió hordó/nap)
Forrás: EIA 2017 június

Pletser Tamás
EMEA Olaj-, és Gázipar Elemző, Erste Befektetési Zrt.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás