Megnövekedett volatilitást hozhat a Brexit szavazás

2019.01.10. 10:25 • Erste Ötletgyár Mini

Közeleg a közel sem végső időpont

Theresa May január 15-ét jelölte ki a Brexitről szóló parlamenti szavazás időpontjaként, de a parlament egyelőre még nem véglegesítette azt, sőt a január 21-i szavazás lehetősége is felmerült. A szavazást még decemberről halasztották el, mert a miniszterelnök nem látta biztosítottnak az EU-val kötendő Brexit megállapodás megszavazásához szükséges parlamenti többséget. Egyelőre továbbra sem beszélhetünk arról, hogy a képviselők jelentős többsége beállt volna a tervezet mögé, hiszen a Munkáspárt továbbra sem támogatja a javaslatot.

A szavazás egyszerű többséggel zajlik a 650 parlamenti képviselő között. A jelenlegi pártmegosztottságuk a következő:

  • 317 konzervatív,
  • 256 munkáspárti,
  • 10 DUP (észak-ír),
  • 35 skót nemzeti párt,
  • 32 független és kisebb pártok képviselői

Ahogy a Brexit során már többször tapasztaltuk, újabb és újabb csúszások természetesen ezúttal is előfordulhatnak a március 29-i kilépési határidőig, sőt akár azon túl is. A kiszivárgott hírek alapján az EU és Nagy-Britannia a határidő meghosszabbításáról is tárgyal, melyre egyébként adott is a jogi lehetőség. Azonban a határidő jelentős meghosszabbítása a május 23. és 26. között esedékes európai parlamenti választások miatt nem tűnik reálisnak.

Megállapodás hiányában nagy volatilitás jöhet

Végső soron egyik félnek, sem az EU-nak, sem pedig Nagy-Britanniának nem éri meg a rendezetlen, vagyis a Hard Brexit. Ennek megfelelően a piac nem is elsősorban erre számít, így nem is a legrosszabb forgatókönyvet árazza.

Ha mégsem sikerül megállapodást kötni és Hard Brexit lesz, akkor komolyabb piaci turbulenciák is bekövetkezhetnek, ami elsősorban a font árfolyamában csapódhat le jelentős gyengülés formájában az euróval és a dollárral szemben is, de várhatóan a brit részvények is érzékenyen reagálhatnak.

Az opciós árazások alapján a gyengülés irányába sokkal jelentősebb volatilitást áraz a piac, mint ahogy a következő ábrán is látható. (Az x tengely jobb oldalán látható a távoli kötési árfolyamra szóló EUR/GBP call opciókba árazott magasabb volatilitás.)

Forrás: Bloomberg, Erste

Potenciális átgyűrűző hatások

A Brexit olyan súlyú esemény, mely akár globális szintű tőkepiaci mozgásokat is okozhat. A rendezetlen kilépés miatti félelemben a befektetők a menedékeszközök felé fordulhatnak, amennyiben a brit parlament nem szavazza meg a kilépési tervezetet. Klasszikusan ilyen menedékeszköz a japán jen, a svájci frank, az arany, a dollár, sőt akár még a német államkötvények is ide sorolhatóak. Ezekben a parlamenti szavazás következményeként szintén megnövekedhet a volatilitás.

Technikai szintek

EURGBP jelentősebb ellenállások:

  • 0,909
  • 0,930
  • 0,941

EURGBP fontosabb támaszok:

  • 0,892
  • 0,883
  • 0,881

Forrás: Bloomberg, Erste

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás