Milyen stratégiát terveznek a világ olaj és gázcégei?

2019.01.22. 11:04 • Erste Research Blog

A globális nagy olajcégek eltérően reagálnak arra a paradigmaváltásra, hogy a világ egyszer leválik az olajról és más forrásból biztosítja a szükséges energiát. Nézzünk néhány konkrét példát:

  • Földgáz: A Shell, az OMV vagy a szaúdi Aramco is a gázban látja a jövőt. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) már tíz évvel ezelőtt is a gáz előretörésére számított, mivel alacsonyabb CO2 kibocsátása van, mint a szénnek és nagyon rugalmas áramforrást jelent. Emellett a vegyipar is egyre jobban használja a gázból kinyert energiát és a magasabb szénláncú összetevőket, mint az etánt, vagy a propán-butánt.
  • Kémia-petrolkémia: a MOL mellett számos cég (Exxon, Shell) diverzifikál egyre inkább a petrolkémia felé, ami az IEA előrejelzései szerint a következő két évtizedben a fő olaj-felhasználási terület lesz, ahol növekedés várható. Annyira, hogy még a kőolaj üzemanyagok körében történő visszaesést is ellensúlyozhatja. Ez pedig bőven kitolja azt az időszakot, amitől kezdve tartósan csökkenni kezdhet az olajkereslet.
  • Megújuló energia: a BP már egy évtizede elkezdett beruházni olyan megújuló energia projektekbe, ahol megfelelő megtérülés látszik. Ezzel együtt az igazi áttörés még hiányzik, a Royal Dutch Shell például a költségvetésének csak 10%-át költi el megújulóra.
  • Palaolaj/palagáz: A palaolaj/palagáz nagy előnye, hogy viszonylag rövid kifutásúak a projektek, így nem kell évtizedekre lekötni a tőkét, és vinni azt a kockázatot, hogy a világban csökken az olajkereslet. Az olajcégekre egyébként is jellemző, hogy a konvencionális termelésben is a 3-5 éves lejáratú projekteket kezdik el a vállalatok, ennél hosszabb időtartamú beruházásokat elkerülik a vállalatok.

Az új stratégiák keresése ezzel együtt lelassult az elmúlt egy-két évben. Néhány éve, főleg amikor a Tesla sikeresen indította el elektromos járműveit, a világ olajcégei körében erősebb lett az aggodalom. Ehhez járult hozzá az a változás is, hogy 2014-ben a stabilnak tartott 100 dolláros olajár megbicsaklott. A cégek némileg nyugodtabbá váltak mostanra, mivel látható, hogy ezek a változások nem azonnaliak. Az Exxon szerint 2030 után fog bekövetkezni a „peak oil”, vagyis az olajkereslet növekedésének a vége. Ez az idő esélyt ad arra, hogy átgondolva alakítsák ki a cégek új politikájukat.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás