Baljós árnyak a tengerentúlról

2019.02.14. 15:34 • Erste Uzsonna

Percek alatt ledobták magukról a napközbeni 0,5% körüli pluszokat a vezető amerikai részvényindexek a határidős kereskedésben, miután a vártnál jóval gyengébb kiskereskedelmi adatok érkeztek decemberre. Piacnyitás után 0,6-0,8% körüli mínuszokat láthatunk.

A várt 0,1%-os növekedéssel szemben 1,2%-os visszaesést mutatott a kiskereskedelmi forgalom az USA-ban decemberben, ezzel 2009 óta a legnagyobb havi visszaesést láthattuk. Év/év alapon mindez 2,3%-os növekedést jelent, ami lényeges visszaesés a tavaly évközepi 5% körüli szintekről. A visszaesés mögött több tényező húzódhat meg, kérdés, hogy melyik lehet a domináns ezek közül. Egyrészt több kiskereskedelmi vállalat arról számolt be, hogy a rendkívül erős novembert követően kevésbé sikerült jól az ünnepi vásárlási szezon második fele, ami részben annak tudható be, hogy előrébb hozták vásárlásaikat az emberek. Ehhez decemberben hozzájött a részvénypiac további esése, illetve a részleges kormányzati leállás, ami a fogyasztói bizalomban is visszaeséshez vezetett, ami különösen a január elején végzett felmérésekben volt tettenérhető. Akárhogy is nézzük, ez az adat eléggé kiábrándító, és akár érdemben átírhatja az erős amerikai belső fogyasztásról eddig fennálló képet. Korai azonban még elhamarkodottan ezt kijelenteni, ugyanis ha például megnézzük a decemberi ISM beszerzési menedzser indexet az USA-ban, ott is nagyobb hirtelen esést láthattunk, amit januárban egy nagyobb felpattanás követett. Mindenestre érdemes résen lenni, ugyanis az elemzőket is nagymértékben meglepte az adat. Ez többek között a részvénypiacok reakciójából is látszik, a német DAX is például 1%-ot esett a híreket követően az amerikai határidők 0,5%-os csökkenése mellett.

A gyenge kiskereskedelmi adat mellett a vártnál kissé gyengébb munkaerőpiaci adat is érkezett. Az elmúlt héten 239 ezren folyamodtak első ízben munkanélküli segélyért az USA-ban a várt 225 ezer és a megelőző havi 235 ezerrel szemben. Ez az érték ugyan nem jelent még érdemi romlásra utaló jelet a munkaerőpiacon, mindenestre itt is érdemes figyelni, hogy hogyan alakul a trend a következő hetekben.

A vártnak megfelelő 7 milliárd dolláros árbevételen szintén a vártnak megfelelő 0,43 dolláros tisztított EPS-t ért el a Coca-Cola a negyedik negyedévben. 2019-es várakozása nagyobb csalódást keltett a cégnek, miután stagnálást vár a 2018-as egy részvényre jutó 2,08 dolláros, 9%-kal növekvő profitot követően, miközben az elemzők ezelőtt 2,23 dollárt vártak. Ezt jórészt kedvezőtlen devizahatásokkal magyarázza a cég. Az árfolyam 6%-kal esik piacnyitás után.

Minimális, 0,2%-os növekedést ért el az eurozóna negyedév/negyedév alapon a tavalyi negyedik negyedévben. A stagnáló német, valamint a visszaeső olasz gazdasági adatokból már sejteni lehetett a gyenge teljesítményt, kérdés, hogy ez változik-e 2019 elején. Az előremutató gazdasági indikátorok egyelőre nem ezt mutatják.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás