Begyűrűzik a globális lassulás az amerikai feldolgozóiparba

2019.02.21. 15:13 • Erste Uzsonna

Nem mutatnak érdemi elmozdulást az amerikai határidős indexek piacnyitás előtt.

A kormányzati leállás miatt ugyan 4 hét késéssel, de kijöttek ma a decemberi ipari rendelésállományi adatok az USA-ból. Ezek eléggé gyengék lettek, ami összhangban van a decemberi feldolgozóipari beszerzési menedzser indexek hirtelen nagyobb esésével. A várt 1,7%-kal szemben havi alapon 1,2%-kal nőtt a tartós cikkek rendelésállománya. Amennyiben a GDP-kalkulációhoz is használt repülőgép és védelmi megrendelésektől tisztított adatokat nézzük 0,7%-os visszaesést láthatunk, szemben a várt 0,2%-os növekedéssel, ráadásul az előző havi 0,6%-os visszaesést 1%-os visszaesésre lefelé korrigálták. A hírekre a dollár kisebb gyengülést mutatott az euróval szemben.

Ami azonban ennél több aggodalomra is ad okot, az a philadelphiai Fed régiós feldolgozóipari beszerzési menedzser indexe februárra, ami ma került publikálásra. Az index érétke -4,1 pont lett a várt 14 és az előző havi 17 pontot követően. Ráadásul az új megrendelések alindex 21,3 pontról -2,4-re esett, ez pedig arra enged következtetni, hogy a decemberi leszúrás az amerikai iparban nem feltétlen egyszeri volt. Erre pontosabb választ hamarosan a friss beszerzési menedzser indexek formájában kaphatunk. Amennyiben ze valóban így van, az arra késztetheti a Fed-et, hogy valóban letegyen további esetleges kamatemelési várakozásairól, ami alapvetően kis pozitívum lehet a részvénypiacnak. Ezt azonban kompenzálja a reálgazdasági kilátásokban bekövetkező romlás, aminek mértéke lesz majd kiemelten fontos. A dollárnak egyik sem jó hír.

A gyengébb feldolgozóipari kép ellenére az amerikai munkaerőpiac továbbra is kifejezetten pozitív kilátást fest. Ez az elmúlt héten első ízben munkanélküli segélyért folyamodók számából is látszik, ez ugyanis 216 ezer lett a várt 228 és a megelőző heti 239 ezerrel szemben.

Kijöttek a friss előzetes eurozónás beszerzési menedzser indexek (BMI-K) február hónapra, amiket majd magyar idő szerint 15:45-kor az amerikai is követ. Az eurozónás adatok arról tanúskodnak, hogy a feldolgozóiparban további lassulás volt tapasztalható, míg a szolgáltató-szektor növekedése ezzel szemben gyorsult. Az eurozóna egészére vonatkozó adatsor 69 havi mélypontot ütött a feldolgozóipar esetében, miután az index a még bővülést jelző 50,5 pontos értékről a már visszaesést jelentő 49,2 pontra esett. Eközben a szolgáltatóipari index 51,2 pontról 52,3 pontra ugrott, ami 3 havi csúcsnak felel meg. Mivel a szolgáltató-szektor a fejlett gazdaságok GDP-jének általában 70% körüli értéket teszi ki, ezért az összesített adat 51,4 pontot mutatott, ami 0,1-0,2%-os negyedéves gazdasági növekedésnek felelne meg a múltbeli együttmozgások alapján. A német indexben a fent említett folyamatok még markánsabbak voltak, míg Franciaországban a feldolgozóipar jobban állta a sarat, mint az eurozónás átlag. Összességében inkább enyhén pozitívan értékelhetőek az adatok a tavalyi év lejmenetének függvényében, a feldolgozóipar zsugorodása azonban óvatosságra intő jel.

Az ügyhöz közel álló források szerint addicionális 30 milliárd dollárnyi mezőgazdasági terméket importálhat majd Kína az USA-tól a most zajló kereskedelmi tárgyalások egyik eredményeként. A lényegi kérdés alapvetően nem ez a felek között, sokkal inkább a szellemi tulajdon védelme, illetve Kína állami támogatásai az ottani vállalatoknak, akik ennek segítségével versenyelőnyhöz jutnak az exportpiacokon más országok cégeivel szemben.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás