Nagy a káosz, felfüggesztenék a brit parlamentet

2019.08.28. 15:14 • Erste Uzsonna

Enyhe csökkenést mutatnak a vezető amerikai határidős indexek piacnyitás előtt, 0,2-0,3% körüli mínuszokat láthatunk.

Boris Johnson kezdeményezte, hogy a brit parlamenti ülésszakot szeptember 9-től október 14-ig függesszék fel. Így a parlamentnek nagyon rövid ideje maradna megakadályozni a rendezetlen Brexitet és megnehezíti Boris Johnson esetleges leváltását is. A parlament felfüggesztése rendkívül ritka, ugyanakkor nem precedens nélküli, ehhez a királynő jóváhagyására van szükség. Az EU csúcs október 17-18 között lesz, vagyis ezt megelőzően gyakorlatilag már ellehetetlenülne a brit törvényalkotás és az október végi Brexit határidő meghosszabbítására vagy a rendezetlen Brexit megakadályozására is inkább csak elvi lehetősége lenne a parlamentnek a felfüggesztését követően. A javaslat az ellenzéki és a kormánypárt tagjainak körében is felháborodást okozott, főként mivel jogi kiskaput kihasználva megkerülik a pont az ilyen helyzetek elkerülése a közelmúltban hozott, Dominic Grieve nevével fémjelzett törvényt, ami 2 hetente előírná a parlamenti üléseket. A Munkáspárt vezetője, Jeremy Corbyn bizalmatlansági szavazást helyezett kilátásba, amit praktikus okok miatt legkésőbb jövő hét végéig meg kéne tartania a parlamentnek. A font erőteljes gyengüléssel fogadta a mai fejleményeket.

A japán Nikkei hírügynökség forrásai szerint részben Vietnámba helyezné át a Google azon hardvereinek gyártását, amelyeket az amerikai piacra szán és jelenleg Kínában kerülnek előállításra. Ezzel többek között a Pixel okostelefonok is mostantól Vietnamban kerülnének legyártásra. A lépésre természetesen a potenciálisan tovább növekvő importvámok miatt szánta rá magát a cég, de emellett a dráguló kínai munkaerőt is megemlítette. Ebből úgy tűnik, hogy sikeres Trump nyomásgyakorlása az amerikai cégekre, hogy hagyják el Kínát, amivel igyekszik jobb alkupozícióba kerülni a kereskedelmi tárgyalások során. Kína azonban eddig is makacsul ellenállt a nyomásnak, kérdés, hogy amerikai cégek esetleges tömeges kivonulása mennyire fájhat a lassuló gazdaságnak.

Továbbra is a külföldi turisták visszafogottabb költéseire panaszkodik a luxusékszereket áruló Tiffany’s. A második negyedévben a legalább egy éve nyitvatartó üzletekben 3%-kal estek az értékesítések a várt 1,5%-os visszaeséssel szemben, így egész éves előrejelzését is stagnálásra rontotta a cég ebben a mutatóban az ezelőtti minimális növekedésről. A teljes árbevétel a vártnak megfelelő 1,05 milliárd dollár lett, amin a várt 1,05 dollárnál magasabb, 1,12 dolláros EPS-t ért el a cég. Az árfolyam 4%-os esést mutat piacnyitás előtt.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás