Elmaradt a várttól a munkaerőpiaci adat

2019.09.06. 14:39 • Erste Uzsonna

Kitart az elmúlt napok jó hangulata a tengerentúli részvénypiacokon, a határidős indexek 0,3-0,5% közötti pluszban tartózkodnak.

Az előző havi 164 ezerrel és az elemzők által várt 160 ezerrel szemben összesen 130 fővel nőtt a nem-mezőgazdasági foglalkoztatottak száma az USA-ban, ráadásul az előző két hónap adatait is 20 ezer fővel lefelé korrigálták. Ez egyrészről arra utalhat, hogy valóban kezd telítődni az amerikai munkaerőpiac, másrészről annak is a jele, hogy egyes szektorokban (például az iparban csupán 3 ezer fős bővülés volt) kevésbé nő a foglalkoztatottság vagy akár már csökken (kiskereskedelemben 7-ik hónapja). A munkanélküliségi ráta 3,7%-on stagnált, míg az átlagos órabérek 3,2%-kal emelkedtek év/év alapon felülmúlván a 3%-os várakozást. Ezek továbbra is stabil összképről árulkodnak. Összességében a mostani adat nem jelent még változást abban, hogy továbbra is feszes az amerikai munkaerőpiac, ami megtámogatja a belső fogyasztást. Viszont a Fed-nek egy okkal több lehet arra, hogy inkább a lazább monetáris politika irányába hajoljon. A hírekre a dollár enyhe gyengüléssel reagált.

A munkaerőpiaci adatokkal azonban még nem értek véget az izgalmak a mai napra, ugyanis magyar idő szerint 18:30-tól Jerome Powell, Fed elnök mond beszédet Zürichben, amit kiemelt figyelemmel kísérnek a befektetők. Powellnek most lesz utoljára esélye arra a szeptember 17-18-ai kamatdöntés előtt, hogy felvázolja a piacnak a Fed által helyesnek tartott monetáris politikai irányvonalat. Az újabb 25 bázispontos kamatcsökkentés mind a Fed jegybankárok legutóbbi kommentárjai, mind a piaci várakozások szerint erősen valószínű, a fő kérdés az ezt követő folytatás. Ha Powell igyekszik lehűteni az ezt követő kamatcsökkentési várakozásokat, az minden bizonnyal csalódást okozhat a részvénypiacnak, illetve dollárerőt hozhat. Ha azonban továbbra is a komoly lefelé mutató kockázatokat hangsúlyozza, az segíthet tovább fűteni az elmúlt napok részvénypiaci rallyját. A két szcenárióból az utóbbi tűnik valószínűbbnek, annak fényében, hogy mind az eurozóna, mind Kína gazdasága tovább gyengélkedtek az utóbbi hetekben, sőt érkezett egy kifejezetten gyenge amerikai feldolgozóipari index is.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás