Nagy lehetőséget látunk most az OTP-ben

2020.05.04. 16:09 • Erste Ötletgyár Maxi

A régió következik?

Bár a régiós részvénypiacokat – köztük a BUX indexet is – legalább annyira érintette a február végétől tartó részvénypiaci esés, mint a fejlett piacokat, a felpattanás itt még részben várat magára. Már máskor is tapasztalható volt, hogy nagy piaci mozgások alkalmával a befektetők előnyben részesítik a nagyobb likviditású, fontosabb fejlett piacokat és a hatások csak lassabban, egy második körben érik el a régiót és hazánkat is.

Arra számítunk, hogy ha némi késsel is, de a befektetők ismét fel fogják fedezni a magyar részvénypiacot és vele együtt az OTP-t is. Főleg, hogy az értékeltség a jelentősen visszaeső eredményvárakozásokkal sem tekinthető drágának. A BUX index esetében az előretekintő P/E ráta az idei eredményvárakozásokkal számolva az átlagosnál csak enyhén tekinthető magasabbnak a 12,5 körüli értékkel, de a jövő évi várakozásokkal kalkulált 9,1 körüli P/E már kimondottan alacsonynak nevezhető, ahogy a vállalati eredmények jövőre várhatóan normalizálódni fognak.

Forrás: Bloomberg, Erste

Masszív saját részvény vásárlások

Mind maga az OTP, mind pedig a menedzsment, elsősorban Csányi Sándor aktívan vásárolta az elmúlt időszakban a bank részvényeit.

A saját részvény vásárlások március elején indultak és a mai napig összesen 2,3 millió darab saját részvényt vásárolt vissza a bank, vagyis megközelítőleg a teljes részvényállomány 1%-át. Az átlagos bekerülési ár a mostani árfolyamhoz képest meglehetősen magasnak tűnhet, hiszen az első vásárlások még 13.000 fölötti árfolyamon történtek, így a tranzakciók átlagára 11.425 forint.

A Csányi Sándor érdekeltségébe tartozó Sertorius alap március közepétől lépett a piacra és csaknem 1 millió darab részvényt vásárolt. Az átlagár itt lényegesen kedvezőbb, 9.258 forint, vagyis ezek a pozíciók már nyereségbe fordultak.

Ezek a tranzakciók március 6-a óta a jelentősen megemelkedett forgalomnak mindössze 6,7%-át tették ki, vagyis komoly vételi erőt nem jelentettek. Viszont rendkívül fontos üzenetet hordoznak, hiszen azt üzenik a piacnak, hogy alulértékeltnek tartják a részvényeket, valamint úgymond az elnök-vezérigazgató is hajlandó vásárra vinni a bőrét.

Jól jöhet az eddigi óvatosság

A koronavírus és annak gazdasági hatása a romló portfolió minőségen keresztül kétségkívül negatívan fogja érinteni a bankszektort. Ez Nyugat-Európában már érződik is, ahol a bankok már most óriási céltartalékképzésbe kezdtek a várható veszteségek miatt, annak ellenére is, hogy a március végével záruló negyedévben a portfolió romlások még nem voltak igazán érezhetőek.

Az OTP viszont az elmúlt években tanúsított rendkívül óvatos céltartalékképzési politikának köszönhetően sokkal kedvezőbb helyzetben van. Az OTP céltartalékképzése a nemteljesítő hitelekre már 128,3%-on állt. Vagyis tekinthetjük úgy, hogy anticiklikus viselkedést mutatva a jó időszakban már részben előre céltartalékot képzett, így amikor a tényleges portfolió romlás bekövetkezik, már elégnek bizonyulhat kisebb pótlólagos céltartalékképzést végrehajtani. A játék kedvéért nézzük meg, mi történne, ha az OTP újabb céltartalékképzés nélkül engedné a még mindig elfogadhatónak tartott 70%-ra esni a fedezettséget. Ez azt jelentené, hogy a tavaly év végi 540 milliárdról csaknem 1.000 milliárdra növekedhetne a 90 napon túli késedelmes hitelek állománya. Ez a számpélda is jól illusztrálja a bank jelentős mozgásterét. Ennek ellenére azt várjuk, hogy az OTP továbbra is konzervatív céltartalékképzési politikát fog folytanti.

Az éves eredményt követő tájékoztatón megtudhattuk, hogy a koronavírusnak leginkább kitett szektorok (szállodák, légitársaságok, repülőgép gyártók, hajózási és szállítási cégek) felé 0,8 milliárd euró, a teljes eszközállomány 1,4%-a, vagy részvényenként körülbelül 1.000 forint az OTP kitettsége, ami nem nevezhető drasztikusnak.

Pesszimista piaci várakozások

Az OTP esetében a piaci konszenzus már több mint 30 százalékos eredményromlást vár az idei és a jövő évre is. Az OTP bank által közzétett friss, március 23-a utáni változásokat is tartalmazó részletes elemzői konszenzus alapján az idei eredményvárakozás 333 milliárd forintra (2018-as szint) olvadt és a 2019-es eredmény újbóli elérésére egészen 2022-ig várni kell.

Alulárazottnak tartjuk az OTP-t

Április közepén, a lokális mélypont tájékán a 8.175 forintos könyv szerinti érték alatt is meg lehetett venni az OTP-t. Hasonlóan alacsony értékeltségre pedig már évek óta nem volt példa. A mostani árfolyammal számítva az 1,1-es P/BV értékeltséget enyhén haladja meg az OTP, ami jövedelmezőségi képességét figyelembe véve nem tekinthető drágának.

Az általunk pesszimistának tartott piaci várakozások szerint is 13% fölött lehet az OTP tőkearányos nyeresége (ROE), melyhez hüvelykujj szabály szerint 1,3-as P/BV értékeltség tartozik. Vagyis már pusztán az árazás tartalmazhat némi értékeltségi diszkontot, de részben a korábban is bemutatott céltartalékképzés miatt úgy véljük, hogy 13%-nál magasabb jövedelmezőséget is képes lesz elérni az OTP.

Bőven van még tere az emelkedésnek

Az elmúlt napokban nagyot ugrott az OTP árfolyama, azonban még így is jelentős tér van az árfolyam további emelkedése előtt és a hirtelen emelkedés ellenére sem számít túlvettnek a részvény.

Hosszabb távon a 200 napos mozgóátlag visszatesztelése reálisnak tekinthető. Ez jelenleg 12.839 forintnál van, azonban a márciusi-áprilisi részvénypiaci zuhanás hatására lefelé fog jönni a mozgóátlag is, így a kiszállási pontot a mozgóátlag alatti erősebb szinthez, 12.450 forinthoz javasoljuk elhelyezni.

A mozgóátlag elérésig azonban még számos ellenállást kell leküzdenie az árfolyamnak, ezek közül a legjelentősebb a 11.760 forintnál látható réstető.

Támaszt a 20 napos mozgóátlag képez 8.677 forintnál, de ennél is biztosabb védelmet jelent a lokális mélypont 8.000 forint környékén.

Forrás: Bloomberg

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás