Elindult a TBSZ Számla a HozamPlazaban
Mi az a Tartós Befektetési Számla?
A Tartós Befektetési Számla (TBSZ) lényege, hogy a befektetésekre vonatkozó 20%-os kamat- és árfolyamnyereség-adóra és osztalékadóra vonatkozó adózás kedvezõbbé tehetõ, ha a befektetõ a TBSZ-en helyezi el befektetését, megtakarítását és e számlájáról nem vesz ki a megnyitás évét követõ 3-5 évig.
Az adózás mértéke, ha a befektetõ a befizetés évét követõ:
-
3. év végéig a befektetett összegbõl nem vesz ki, úgy a növekmény kedvezõen adózik (10%-os adókulcs)
-
5. év végéig a befektetett összegbõl nem vesz ki, úgy a növekmény nem adózik (0%-os adókulcs)
A számlanyitás évét követõ 3. év vége elõtti kivét esetén kedvezményes adózás nem vehetõ igénybe, a növekmény után 20%-os adót kell fizetnie, azonban egyéb hátrány nem éri.
Kivét esetében a teljes számla megszûnik - kivéve ha az a számlanyitás évét követõ 3. év végén történik.
A TBSZ-en elhelyezendõ összeg csak a számlanyitás évében növelhetõ (minimum nyitóösszeg: 25.000,- Ft), azonban minden évben új számla nyitható.
A TBSZ mûködése: befizetés és kifizetés
TBSZ nyitására minden évben van lehetõség. A nyitás évét gyûjtõévnek hívjuk. A gyûjtõévben (0. évben) befizetett összeg az ezt követõ 3. év elteltével kedvezményes adózással (10%), míg a gyûjtõévet követõ 5. év elteltével adómentesen hozzáférhetõ.*
A gyûjtõévet követõ 5. év leteltével lehetõség nyílik arra is, hogy a TBSZ-en elhelyezett befektetésére vonatkozó kedvezményes adózás további 3, illetve 5 évre fennmaradjon. Ebben az esetben a gyûjtõévet követõ 5. év elteltével elért növekmény teljes összege tõkésedik és csak az ezt követõ hozamokra, nyereségre kell a 20, 10, illetve 0%-os adókulcsokat alkalmazni. (Tehát e futamidõ hosszabbítás esetében nincs újabb gyûjtõév, azonban további befizetés ekkor e befektetése tekintetében nem eszközölhetõ). Ebben az esetben a gyûjtõévet követõ 5. év végén fennálló állomány úgy tekintendõ, mint az ezen évben nyitott TBSZ-re befizetett összeg. **
Befizetés a számlára
- Az adott évi Tartós Befektetési Számlára befizetni (átutalni, átvezetni) csak a nyitás évében lehet (gyûjtõév), és a nyitáshoz legalább 25.000 Forint szükséges. Ezen kívül a gyûjtõévi befizetések nagyságára és ütemezésére vonatkozó megkötés nincs.
- A számlára kizárólag forintot lehet elhelyezni, és a számlán csak forint alapú befektetésekre lehet megbízást adni.
Kifizetés a számláról
- A TBSZ-rõl elõször a nyitás évét követõ 3. év végén lehet kifizetést kérni úgy, hogy az ne eredményezze a számla megszûnését és a kapcsolódó kedvezményes adólehetõségektõl való elesést. Ilyenkor az Ügyfél nyilatkozhat, hogy a teljes összeget vagy csak részösszeget szeretné felvenni. Teljes összeg esetén a számla megszûnik, és a befektetések teljes nyeresége után kell megfizetni a 10%-os adót. Részösszeg kifizetése esetén, a kifizetett összeg arányos növekményére kell a 10%-os adót megfizetni, és legalább 25.000 forintnak kell a számlán maradnia. A ki nem fizetett rész további 2 évre meghosszabbodik. A kifizetett részt a nyitás évét követõ 4. év január 1-jével átvezetjük az Ügyfél normál számlájára.
- A nyitás évét követõ 5. év utolsó napján a teljes összeg kifizetésével és a számla megszüntetésével az Ügyfél adómentesen juthat hozzá megtakarításához.
- A fentiektõl eltekintve a TBSZ nyitásától kezdve bármekkora összeg kerül is kifizetésre vagy átvezetésre / átutalásra / transzferálásra, az a számla megszüntetését is jelenti egyben.
A befizetés és kifizetés folyamatát a következõ ábra szemlélteti:
Adózás
- A TBSZ-en elhelyezett eszközök esetében nincs sem kamatadó, sem árfolyamnyereség utáni adó, sem pedig osztalékadó, kizárólag a TBSZ-hez kapcsolódó 20%-os és 10%-os adó merülhet fel.
- Amennyiben adókötelezettség keletkezik, az Ügyfélnek (adózónak) kell az adott évre vonatkozó adóbevallásában megállapítani, bevallani és megfizetni az adót, a számlavezetõ adót nem von le.
- A tartós befektetésbõl származó jövedelemrõl, a tartós lekötés napjáról, valamint a lekötési idõszak megszûnésének vagy megszakításának napjáról a jövedelem keletkezésének adóévét követõ év február 15-éig küldünk igazolást.
- Az osztalékról az osztalékfizetést megelõzõen értesíteni kell a kibocsátót, hogy a jövedelembõl nem kell az osztalékadót levonnia.
*A 2010-es gyûjtõévben elhelyezett összeg 2015 leteltével, 2016. január 1-én adómentesen elvihetõ.
**2015-ös gyûjtõévben nyitott TBSZ-en elhelyezett összeg = a 2015-ben befizetett összeg + a 2010-ben nyitott és 2015 év végén lejáró TBSZ teljes (adómentes) egyenlege (kivéve, ha nem kéri a hosszabbítást).
Ha egyébként 2015-ben nem nyitott TBSZ-t, akkor e hosszabbítás következtében 2015-re a hosszabbításra vonatkozó rednelkezése alapján 2015-re is megnyílik e számlája az év utolsó napjával: tõkéje a 2015-ben lejáró (2010-ben nyitott) TBSZ-en lévõ összeg + a 2010-2015 között elért teljes növekmény lesz.
A tájékoztatás nem teljes körû. A megfelelõ befektetési döntés meghozatala érdekében kérjük, hogy tanulmányozza a tartós befektetési számlával kapcsolatos jogszabályi elõírásokat, adóhatósági állásfoglalásokat, valamint a Erste Befektetési Zrt. üzletszabályzatát, vonatkozó szerzõdéses feltételeit, valamint Díjjegyzékét. Az üzletszabályzat tartós befektetési számlával kapcsolatos rendelkezéseinek elérhetõségérõl, a szolgáltatás elérhetõségének kezdõ idõpontjáról külön közlemény rendelkezik. A fentiekben foglaltak kizárólag tájékoztatások és nem minõsülnek adótanácsadásnak, befektetési tanácsadásnak, befektetésre való ösztönzésnek, ajánlattételi felhívásnak. A fentiekben foglaltakért az Erste Befektetési Zrt. nem felelõs.